Novice

Prihodnost odpadne hrane v Sloveniji

Katja 30. September 2015

V sredo, 30. septembra, smo Ekologi brez meja na Konferenci o prihodnosti odpadne hrane v Sloveniji predstavili Deklaracijo za Slovenijo brez zavržene hrane. Poziv za odgovorno ravnanje s hrano v državi nagovarja živilsko-predelovalno industrijo, trgovino, vlado, lokalne skupnosti in vse, ki jim ni vseeno, kako ravnamo s hrano. Vladi predlagamo, da ukrepa s sprejemom nove hierarhije ravnanja s hrano, ki danes končna v odpadkih.

Zgodba o zelenem kartonu

Katja 25. September 2015

Ena izmed stalnic evropskega političnega prostora je opozorilo, da je nadzor Evropskega parlamenta nad Evropsko komisijo kot izvršilnim organom, na nek poseben način invaliden. Podobno velja tudi za nacionalne parlamente držav članic - kako zagotoviti transparenten in učinkovit vpliv parlamentov nad Evropsko komisijo. Angleška lordska zbornica, njihov državni svet, je zato oblikovala pobudo o zelenem kartonu. In kaj ima s tem zavržena hrana?

Peripetije s francoskim zakonom o obveznem doniranju hrane iz trgovin

Katja 25. September 2015

Pravzaprav ga ni bilo okoljevarstvenega junaka, ki bi odkrito nasprotoval zakonski rešitvi, ki so jo letos sprejeli v francoskem parlamentu - o prepovedi odstranjevanja še uporabne hrane iz trgovskih verig in obvezni oddaji le-te dobrodelnim organizacijam. Zato pa smo bili mnogi zelo presenečeni nad novicami, da je francosko ustavno sodišče razveljavilo po vsej evropi glasno pozdravljeno parlamentarno odločitev. Za kaj v resnici gre?

Deklaracija za Slovenijo brez zavržene hrane

Katja 25. September 2015

Deklaracija? Zgolj samo še ena politična deklaracija; kaj besede, dejanja potrebujemo. Akcija!? Skoraj za vsako ceno. Vendar ni tako preprosto. Za vsakim dejanjem je dobro, da stoji premislek o njegovi vsebini. In če želimo delovati skupaj, usklajeno, uglašeno, se moramo o tem dogovoriti v naprej, se strinjati o vsebini. Pobuda Ekologov brez meja z deklaracijo za Slovenijo brez zavržene hrane prinaša prav to, podlago za dogovor o tem, kako naprej.

Viški hrane - intervju z mag. Sašo Dragar Milanović

Katja 25. September 2015

Mag. Saša Dragar Milanović je glavna republiška inšpektorica za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo na inšpektoratu, ki deluje v sestavi Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Zadnji dve leti vodi delovno skupino na temo viškov hrane in sodelovanja s humanitarnimi organizacijami. V tem času jim je uspelo doseči spremembo zakonodaje o označevanju živil, ki omogoča lažji zajem pred ali tik pred iztekom roka uporabnosti, trenutno pa pripravljajo dodatne smernice, ki bodo pospešile zmanjševanje količin zavržene hrane.

Saša Dragar Milanovič