Kako naprej s preprečevanjem zavržene hrane in prehranskih izgub

Katja 27. Julij 2015
Printer-friendly version

Problematika zavržene hrane in prehranskih izgub, hrane, ki ne konča v človeških trebuhih in se izgubi na poti do njih, je čedalje bolj pomembna. To se kaže v dejavnostih mnogih držav, da vplivajo na trenutno stanje z uvajanjem različnih ukrepov vzdolž celotne živilsko-prehranske verige. 

Nizozemska vlada je zato 18. junija 2015 organizirala globalno konferenco o preprečevanju izgub hrane v Haagu, ki se je je udeležilo več kot 325 vladnih in nevladnih udeležencev iz 60 držav. V sklopu konference so izvedli tudi srečanje visokih predstavnikov 35 vlad. V imenu Slovenije sta se konference udeležili državna sekretarka na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano mag. Tanja Strniša in glavna republiška inšpektorica Inšpektorata RS za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo mag. Saša Dragar.

nowaste1051

Globalna konferenca o preprečevanju izgub hrane v Haagu (foto: Valerie Kuypers)

Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je državna sekretarka Strniša poudarila, da je nujno potrebno zmanjšati izgubo in odpadke hrane z namenom, da se zagotovi dovolj hrane za rastoče svetovno prebivalstvo, ob hkratnem ohranjanju naravnih virov.

Hkrati je povedala, da se je Slovenija zavezala k temu, da mora "vsaka država, kot tudi podjetje in (posamezen) državljan prispevati k prizadevanjem za skupno in usklajeno delovanja na področju zmanjšanja izgub hrane".

Vlada Republike Slovenije je leta 2014 že spremenila zakonodajo, ki določa rok uporabe za hrano, s čimer je bilo uvedene več prožnosti glede uporabe roka minimalne trajnosti za nekatere vrste hrane (pri čemer varnost hrane ni vprašljiva). Na ta način se je olajšala dostava hrane pred iztekom roka s strani trgovcev na drobno do humanitarnih organizacij.

Državna sekretarka Strniša je v imenu Slovenije predlagala revizijo EU in mednarodnih tržnih standardov, še posebej za sveže sadje in zelenjavo v smislu večje fleksibilnosti glede vizualnih parametrov.

Ekologi brez meja ta predlog v celoti podpiramo in pričakujemo, da bo Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v sodelovanju s proizvajalci in nevladnimi organizacijami pripravilo predlog revizije za javno razpravo. Ekologi brez meja že v naprej sporočamo svojo pripravljenost pomagati, da bo tudi "grda" hrana namesto kompostnika našla pot do naših želodcev.

Še več informacij o rezultatih konference lahko preberete v končnem poročilu predsedujoče konferenci, nizozemske ministrice za kmetijstvo, Sharon Dijksma, ki je dostopno na spletu pod naslovom "NO MORE FOOD TO WASTE – Global action to stop food losses and food waste" .

Več informacij:

Slika: 
Konferenca v Haagu